Motoryzacja
Czym jest ubezpieczenie OCP i czy warto go kupić?

Kierowcy poruszający się po drogach samochodami osobowymi, najczęściej nie wiedzą, czym jest ubezpieczenie OCP. Za to doskonale wiedzą, czym jest ubezpieczenie OC czy AC. Natomiast każdy, kto para się na co dzień transportem towarów powinien koniecznie wiedzieć, czym jest ubezpieczenie OCP, jak działa i dlaczego powinno być przez niego wykupione. Ono, w sumie jak większość ubezpieczeń, działa na korzyść przewoźnika, który je wykupił. No dobrze, ale czym jest ubezpieczenie OCP? Co oznacza ten skrót?
Co oznacza ubezpieczenie OCP?
Ubezpieczenie OCP jest ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej przewoźnika. Rozwinięcie skrótu OCP to odpowiedzialność cywilna przewoźnika. Jest to ubezpieczenie dobrowolne. Jednak dla własnego bezpieczeństwa, komfortu wykonywania pracy i w ramach ochrony, warto go wykupić. Chroni ono przewoźnika przed roszczeniami z zakresu niewykonania lub nienależytego wykonania usługi przewozu. Jest szczególnie przydatne w momencie, kiedy ładunek ulegnie uszkodzeniu, zniszczeniu lub kradzieży.
Dlaczego ubezpieczenie OCP jest takie ważne?
Jak już wspomnieliśmy, podstawowym zadaniem tego ubezpieczenia jest ochrona przewoźnika. Ale jest ono także bardzo ważne dla kontrahentów, którzy zlecają przewóz towarów. Dlaczego? Skoro ktoś powierza swój ładunek firmie transportowej, to chce mieć pewność, że w razie kłopotów z ładunkiem, będzie on w stanie wyegzekwować odszkodowanie od przewoźnika. Ściślej mówiąc, w razie potrzeby będzie on w stanie wyegzekwować odszkodowanie od ubezpieczyciela przewodnika.
Polisa ta obejmuje ochroną, zarówno właściciela jak i kierującego, przed odpowiedzialnością cywilną, za szkody, które mogą pojawić się podczas przemieszczania się pojazdu. Odpowiednio dobrana polisa tego rodzaju jest w stanie zabezpieczyć wszystkie straty finansowe, które mogą wynikać z np. utraty lub uszkodzenia towaru. Ale to nie wszystko. Jest ona w stanie pokryć straty związane z przypadkami, kiedy towar nie został dostarczony na czas. Dlatego tak ważne jest odpowiedni wybór tego rodzaju polisy i zwrócenie uwagi na zakres jej ochrony.
Czy polisa działa zawsze?
Należy wiedzieć, że polisa odpowiedzialności cywilnej przewodnika, nie obejmuje swoim zakresem wszystkich przewożonych towarów. Nie można stosować jej w przypadku przewozu materiałów niebezpiecznych, żywego inwentarza, gotówki czy dzieł sztuki. Niektórzy ubezpieczyciele wykluczają z objęcia ochroną drogi sprzęt elektroniczny. I na to należy zwrócić uwagę.
Motoryzacja
Części zamienne do samochodów marki DAF

Samochody marki DAF takie jak DAF XF są uznawane za niezwykle trwałe i odporne modele, które potrafią przejechać setki tysięcy kilometrów w bezawaryjny sposób. Mimo wszystko nawet najlepszym zdarzają się wypadki w pracy. Każdy samochód ciężarowy jest mocno eksploatowany dlatego niekiedy pojedyncze części mogą wymagać wymiany. Części do DAF-ów z najwyższej półki warto znaleźć w DBK Parts. Jest ona profesjonalną hurtownią posiadającą bardzo duże zaplecze.
Motoryzacja
Ciągnik siodłowy z giełdy

Ciągniki siodłowe bardzo często znajdują się w obrocie wtórnym, w którym w formie używanej przechodzą z rąk sprzedawcy do nowych właścicieli. Taki rynek oferuje różnorodność pod względem nowości pojazdu oferując samochody z mniejszym bądź większym przebiegiem. Jest on różnorodny zarówno pod względem rocznika, ale także rodzaju kupowanego pojazdu. Taki ciągnik siodłowy może być standard lub low deck, który też jest coraz popularniejszy w branży. Czym się od siebie różnią?
Ciągnik siodłowy typu low deck na tle standardu
Ciągnik siodłowy typu low deck w formie używanej dość wyraźnie różni się od tego standardowego. Być może nie każda osoba, która nie zna się na rzeczy od razu dostrzeże różnice na pierwszy rzut oka. Z perspektywy przedsiębiorcy bardzo często patrzy on na ekonomiczność jazdy, osiągi i zyski. Tutaj akurat low-deck jest dla wielu właścicieli firm przewozowych bardzo przydatny. Ze względu na swoją budowę jest w stanie przewieźć o wiele więcej załadunku niż standardowa ciężarówka. Daje to oszczędność na tle przeprowadzania mniejszej ilości kursów, a wiec oszczędności pieniędzy na paliwo i pensję kierowcy.
Zwiększenie możliwości przewozowych ma jednak swoją cenę. Wszystko związane jest z obniżeniem siodła, które prowadziło do powstania analogicznej nazwy low-deck. Low deck posiada obniżone siodło, a w nowo powstałej przestrzeni mogą zostać przewożone kolejne towary. Obniżenie siodła prowadzi do obniżenia całej konstrukcji pojazdu co można zauważyć w postaci zmniejszonych opon. Takie zmniejszenie sprawia, że ogromna ciężarówka podróżuje na mniejszych oponach co zwiększa ich eksploatacje i ścieranie – a to również dodatkowe koszty. Ponadto manewrowanie taką ciężarówką na krawężnikach, ostrych zakrętach czy rondach również jest utrudnione.
Podsumowanie
Jak widać low-deck potrafi wesprzeć przedsiębiorcę w oszczędności pieniężnej. Zapewne dlatego przedsiębiorcy bardzo często wybierają go w formie używanej. Co prawda nie jest najwygodniejszy dla kierowców jednak ci doświadczeni potrafią sobie poradzić z takimi oporami i przynieść realne korzyści dla każdej z firm.
Motoryzacja
Serwisowanie pojazdów ciężarowych

Samochody dostawcze i ciężarowe są pojazdami bardzo obciążonymi. Oznacza to, że w trakcie ich funkcjonowania mogą doznawać pewnych usterek. Nie ma co się dziwić – znaczne obciążenie ze strony przewożonego towaru bądź przemierzanych kilometrów może dawać się we znaki. Wtedy dobre serwisy pojazdów TIR są azylem dla uszkodzonych pojazdów, w których mogą powrócić do swojej formy sprzed wypadków czy usterek.
-
Ciekawe5 lat ago
Czym różnią się frezy od wierteł?
-
Dom i Wnętrze3 lata ago
Jak stworzyć przytulną i funkcjonalną kuchnię?
-
Dom i Wnętrze5 lat ago
Jakie sztućce na prezent ślubny wybrać?
-
Dom i Wnętrze5 lat ago
Łóżko czy kanapa z funkcją spania?
-
Dom i Wnętrze5 lat ago
Ogrodowe rewolucje
-
Zdrowie i Uroda5 lat ago
Co powinieneś wiedzieć o alergii na nikiel?
-
Dom i Wnętrze5 lat ago
Ekskluzywne meble ogrodowe – jakie wybrać?
-
Dom i Wnętrze5 lat ago
Tarasy ogrodowe urządzone ze smakiem