Connect with us

Motoryzacja

Czym jest ubezpieczenie OCP i czy warto go kupić?

Published

on

Kierowcy poruszający się po drogach samochodami osobowymi, najczęściej nie wiedzą, czym jest ubezpieczenie OCP. Za to doskonale wiedzą, czym jest ubezpieczenie OC czy AC. Natomiast każdy, kto para się na co dzień transportem towarów powinien koniecznie wiedzieć, czym jest ubezpieczenie OCP, jak działa i dlaczego powinno być przez niego wykupione. Ono, w sumie jak większość ubezpieczeń, działa na korzyść przewoźnika, który je wykupił. No dobrze, ale czym jest ubezpieczenie OCP? Co oznacza ten skrót?

Co oznacza ubezpieczenie OCP?

Ubezpieczenie OCP jest ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej przewoźnika. Rozwinięcie skrótu OCP to odpowiedzialność cywilna przewoźnika. Jest to ubezpieczenie dobrowolne. Jednak dla własnego bezpieczeństwa, komfortu wykonywania pracy i w ramach ochrony, warto go wykupić. Chroni ono przewoźnika przed roszczeniami z zakresu niewykonania lub nienależytego wykonania usługi przewozu. Jest szczególnie przydatne w momencie, kiedy ładunek ulegnie uszkodzeniu, zniszczeniu lub kradzieży.

Dlaczego ubezpieczenie OCP jest takie ważne?

Jak już wspomnieliśmy, podstawowym zadaniem tego ubezpieczenia jest ochrona przewoźnika. Ale jest ono także bardzo ważne dla kontrahentów, którzy zlecają przewóz towarów. Dlaczego? Skoro ktoś powierza swój ładunek firmie transportowej, to chce mieć pewność, że w razie kłopotów z ładunkiem, będzie on w stanie wyegzekwować odszkodowanie od przewoźnika. Ściślej mówiąc, w razie potrzeby będzie on w stanie wyegzekwować odszkodowanie od ubezpieczyciela przewodnika.

Polisa ta obejmuje ochroną, zarówno właściciela jak i kierującego, przed odpowiedzialnością cywilną, za szkody, które mogą pojawić się podczas przemieszczania się pojazdu. Odpowiednio dobrana polisa tego rodzaju jest w stanie zabezpieczyć wszystkie straty finansowe, które mogą wynikać z np. utraty lub uszkodzenia towaru. Ale to nie wszystko. Jest ona w stanie pokryć straty związane z przypadkami, kiedy towar nie został dostarczony na czas. Dlatego tak ważne jest odpowiedni wybór tego rodzaju polisy i zwrócenie uwagi na zakres jej ochrony.

Czy polisa działa zawsze?

Należy wiedzieć, że polisa odpowiedzialności cywilnej przewodnika, nie obejmuje swoim zakresem wszystkich przewożonych towarów. Nie można stosować jej w przypadku przewozu materiałów niebezpiecznych, żywego inwentarza, gotówki czy dzieł sztuki. Niektórzy ubezpieczyciele wykluczają z objęcia ochroną drogi sprzęt elektroniczny. I na to należy zwrócić uwagę.

Continue Reading
Advertisement

Motoryzacja

Serwisowanie pojazdów ciężarowych

Published

on

Samochody dostawcze i ciężarowe są pojazdami bardzo obciążonymi. Oznacza to, że w trakcie ich funkcjonowania mogą doznawać pewnych usterek. Nie ma co się dziwić – znaczne obciążenie ze strony przewożonego towaru bądź przemierzanych kilometrów może dawać się we znaki. Wtedy dobre serwisy pojazdów TIR są azylem dla uszkodzonych pojazdów, w których mogą powrócić do swojej formy sprzed wypadków czy usterek.

(więcej…)

Continue Reading

Motoryzacja

Kierowcy – rozliczanie czasu pracy na drodze

Published

on

Kierowcy firm przewozowych mają przed sobą ogromną ilość różnorodnych zadań. Przede wszystkim są oni zobligowani nie tylko do bezpiecznej i przepisowej jazdy. Muszą również notować wszystkie przerwy w ciągu pracy, ale również urlopy czy zwolnienia. Dlatego pracownikami, którzy muszą być nie tylko uważni na drodze, ale również muszą uważać w notowaniu przebiegu swojej pracy są kierowcy. Rozliczanie czasu pracy na drodze jest bardzo ważne z perspektywy prawnej. Jak to działa i czy da się to jakoś ułatwić? (więcej…)

Continue Reading

Motoryzacja

Rodzaje wynajmu naczep do samochodów ciężarowych

Published

on

W dzisiejszych czasach wynająć można praktycznie wszystko. To moda, która dociera do Polski zza zachodniej granicy stając się coraz bardziej popularna. Firmy wynajmujące różnorodne pojazdy ciężarowe wprowadziły do swoich usług również wynajem kompatybilnych naczep. Dzięki temu w jednej firmie można pozyskać kompletny pojazd służący do transportu towarowego. W firmach istnieją różne formy wynajmu naczep i pojazdów ciężarowych, z których mogą skorzystać klienci. Wszystko aby idealnie dopasować każdy najem do ich potrzeb! (więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Biznes

Sitemap

Trending

https://www.gama-sklep.com.pl/a/30-regal-na-ksiazki-bialy https://www.gama-sklep.com.pl/a/120-prosta-kuchnia https://benmizrachi.com/sklep-jezdziecki-z-akcesoriami-dla-poczatkujacych-i-zaawansowanych/