Connect with us

Motoryzacja

Czym jest ubezpieczenie OCP i czy warto go kupić?

Published

on

Kierowcy poruszający się po drogach samochodami osobowymi, najczęściej nie wiedzą, czym jest ubezpieczenie OCP. Za to doskonale wiedzą, czym jest ubezpieczenie OC czy AC. Natomiast każdy, kto para się na co dzień transportem towarów powinien koniecznie wiedzieć, czym jest ubezpieczenie OCP, jak działa i dlaczego powinno być przez niego wykupione. Ono, w sumie jak większość ubezpieczeń, działa na korzyść przewoźnika, który je wykupił. No dobrze, ale czym jest ubezpieczenie OCP? Co oznacza ten skrót?

Co oznacza ubezpieczenie OCP?

Ubezpieczenie OCP jest ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej przewoźnika. Rozwinięcie skrótu OCP to odpowiedzialność cywilna przewoźnika. Jest to ubezpieczenie dobrowolne. Jednak dla własnego bezpieczeństwa, komfortu wykonywania pracy i w ramach ochrony, warto go wykupić. Chroni ono przewoźnika przed roszczeniami z zakresu niewykonania lub nienależytego wykonania usługi przewozu. Jest szczególnie przydatne w momencie, kiedy ładunek ulegnie uszkodzeniu, zniszczeniu lub kradzieży.

Dlaczego ubezpieczenie OCP jest takie ważne?

Jak już wspomnieliśmy, podstawowym zadaniem tego ubezpieczenia jest ochrona przewoźnika. Ale jest ono także bardzo ważne dla kontrahentów, którzy zlecają przewóz towarów. Dlaczego? Skoro ktoś powierza swój ładunek firmie transportowej, to chce mieć pewność, że w razie kłopotów z ładunkiem, będzie on w stanie wyegzekwować odszkodowanie od przewoźnika. Ściślej mówiąc, w razie potrzeby będzie on w stanie wyegzekwować odszkodowanie od ubezpieczyciela przewodnika.

Polisa ta obejmuje ochroną, zarówno właściciela jak i kierującego, przed odpowiedzialnością cywilną, za szkody, które mogą pojawić się podczas przemieszczania się pojazdu. Odpowiednio dobrana polisa tego rodzaju jest w stanie zabezpieczyć wszystkie straty finansowe, które mogą wynikać z np. utraty lub uszkodzenia towaru. Ale to nie wszystko. Jest ona w stanie pokryć straty związane z przypadkami, kiedy towar nie został dostarczony na czas. Dlatego tak ważne jest odpowiedni wybór tego rodzaju polisy i zwrócenie uwagi na zakres jej ochrony.

Czy polisa działa zawsze?

Należy wiedzieć, że polisa odpowiedzialności cywilnej przewodnika, nie obejmuje swoim zakresem wszystkich przewożonych towarów. Nie można stosować jej w przypadku przewozu materiałów niebezpiecznych, żywego inwentarza, gotówki czy dzieł sztuki. Niektórzy ubezpieczyciele wykluczają z objęcia ochroną drogi sprzęt elektroniczny. I na to należy zwrócić uwagę.

Continue Reading
Advertisement

Motoryzacja

Assistance – dobrowolne ubezpieczenie samochodu

Published

on

Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu OC jest chyba znane wszystkim osobom. Nie tylko tym, którzy takie pojazdy mają, ale nawet tym personom, jakie dopiero planują takie samochody, czy też inne maszyny kupić. Czy to jedyne ubezpieczenie, na jakie mogą pozwolić sobie właściciele pojazdów mechanicznych? (więcej…)

Continue Reading

Motoryzacja

Ubezpieczenie OC – odpowiadamy na najważniejsze pytania

Published

on

 

Każdy świeżo upieczony właściciel samochodu albo motocyklu musi ubezpieczyć swoje mienie. Najważniejszą, obowiązkową polisą zapewniającą ochronę podczas nieprzewidzianych sytuacji jest ubezpieczenie OC, czyli odpowiedzialności cywilnej. Co każdy kierowca powinien wiedzieć o ubezpieczeniu OC? Sprawdź! (więcej…)

Continue Reading

Motoryzacja

Czemu warto zwracać uwagę na polskie serwisy mobilne TIR w Niemczech?

Published

on

 

Branża motoryzacyjna jest bardzo rozległa i obejmuje wiele firm specjalizujących się w świadczeniu różnych usług. Niezwykle istotną rolę odgrywają serwisy trudniące się szeroko pojętą mechaniką pojazdową. Są to nie tylko warsztaty stacjonarne, ale również mobilne serwisy radzące sobie skutecznie z naprawą aut ciężarowych w terenie. Zapewniają one fachową pomoc klientom na terenie całej Polski oraz w wielu innych krajach. (więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Biznes

Sitemap

Trending