Connect with us

Biznes

Rola audytu finansowego

Published

on

Audyt finansowy to badanie i sprawdzanie sprawozdania finansowego danej firmy. Zajmuje się tym biegły rewident. Jest to zwykłe i proste badanie i ma na celu wykrycie ewentualnych błędów firmy. Może to uchronić przedsiębiorstwo przed upadkiem lub przed poniesieniem jeszcze większych strat.

Na czym polega audyt finansowy?

Według Wikipedii rewizja finansowa to: „kompleksowe badanie sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta, które powinno dostarczyć podstaw do stwierdzenia, że przedstawia ono rzetelnie i jasno sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy jednostki.” Audyt dokonuje rzetelnej oceny faktycznej sytuacji majątkowej firmy. Rewident stwierdza, czy sprawozdanie finansowe firmy jest zgodne z polityką rachunkowości. Sprawozdanie musi się również zgadzać pod względem prawnym oraz być oparte na księgach rachunkowych firmy. Dodatkowo audyt musi zawierać informacje, czy wszystkie wiadomości w sprawozdaniu zostały przekazane prawidłowo i rzetelnie. Audytowi finansowemu podlegają takie formy jak:
– banki,
– kasy spółdzielcze i oszczędnościowe,
– zakłady ubezpieczeń,
– kasy spółdzielcze kredytowe,
– spółki akcyjne,
– firmy, których działania opierają się na obrocie papierami wartościowymi. Takie sprawozdanie jest obowiązkiem większości firm i spółek.

Zrozumienie potrzeb klienta

Aby audyt był skuteczny to ważne jest przede wszystkim zrozumienie klienta i poznanie branży. „Zaznajomienie się z rzeczywistymi oczekiwaniami klienta oraz poznanie specyfiki danej branży pozwala nie tylko usprawnić cały proces, ale przede wszystkim znacząco wpłynąć na proces powstawania końcowych rekomendacji. W przypadku większości audytów finansowych opinie wydawane na koniec procesu, połączone zazwyczaj z rekomendacjami i poradami dotyczącymi działań możliwych do wdrożenia, są oparte wyłącznie na materiale analizowanym podczas trwania samego audytu.” Audyt finansowy może pomóc uchronić firmę przed upadkiem. Opinie rewidentów mogą się także przyczynić do by uchronić firmę przed jeszcze większymi stratami. Dlatego audytorów nie należy kojarzyć jedynie przez pryzmat tego, że chcą znaleźć błędy i niedociągnięcia w firmie. Ich sprawozdanie może przynieść pozytywne efekty w przyszłości danej firmy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC

Continue Reading
Advertisement

Biznes

Ocena zagrożenia wybuchem

Published

on

Istnieje wiele firm, które na każdym kroku borykają się z problemem związanym właśnie z bezpieczeństwem. Wiadomo, że odpowiednie podejście do tematu, jak i również znalezienie firmy, która podejmie się realizacji zlecenia i stałej współpracy będzie mogło zająć sporo czasu. Jednak warto  podjąć to ryzyko, ponieważ efekty, które uda się uzyskać będą naprawdę w pełni satysfakcjonujące. 

(więcej…)

Continue Reading

Biznes

Rozwód i podział majątku

Published

on

Decyzja o rozwodzie to olbrzymia zmiana w życiu nie tylko małżonków, ale również ich bliskich, w szczególności małoletnich dzieci. Przygotowując się do rozwodu para powinna dokładnie przedyskutować możliwe scenariusze i wspólnie podjąć decyzje odnośnie wychowania dzieci, podziału majątku, alimentów. Niestety, w praktyce takie rozwiązanie sprawy rzadko ma miejsce. Znacznie częściej decydujemy się na sądowe batalie.

(więcej…)

Continue Reading

Biznes

Idealne ubezpieczenie zdrowotne

Published

on

Troska o własne zdrowie jest najlepszym wyrazem dbania o samego siebie – nie ma co do tego wątpliwości. Współcześnie jednak polska służba zdrowia boryka się z wieloma problemami, które mają bezpośrednie przełożenie na samych pacjentów. Największym problemem są oczywiście kolejki do specjalistów, które sprawiają, że czas oczekiwania na wizytę wynosi od kilku do kilkunastu miesięcy. W tym czasie stan zdrowia może znacząco się pogorszyć!

(więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Biznes

Sitemap

Trending

adwokat katowice Dwukolorowa kuchnia https://beesafe.pl/porady/ile-trwa-kurs-na-prawo-jazdy/