Connect with us

Ciekawe

Na czym polega konserwacja dzieł sztuki ?

Published

on

Konserwacja dzieł sztuki polega na dbaniu o zabytki, zapobieganiu ich niszczenia, ale także usuwanie przyczyn i skutków powstałych już wad. Bardzo często trzeba zmierzyć się ze zniszczeniami sprzed kilkuset lat. Takie czynności może wykonać tylko wykwalifikowany, czuły i wrażliwy na piękno i sztukę- konserwator zabytków. To swego rodzaju lekarz dzieł sztuki. Tylko jego wyjątkowa wiedza i dbałość pozwoli na przedłużenie życia niezwykle ważnych dla historii kraju przedmiotów.

Tajniki konserwacji

Na czym tak naprawdę konserwacja dzieł sztuki i czy jest to pracochłonny proces? Zabieg konserwatorki ma na celu przedłużenie żywota zabytku, więc jest bardzo czasochłonnym i wymagającym zajęciem. Wykonywać go można na dwa sposoby. Jednym z nich jest założenie użycia jak najskromniejszych środków, które mają wpływ na istniejący stan zabytku. Drugie, odmienne założenie mówi, by cały zabieg wykonać tak, by jego skutki był możliwe do usunięcia, bowiem nierzadko zdarza się konieczność przywrócenia stanu zabytku do pierwotnego. To co pozostaje niezmienne to dwa główne działania konserwowania, które z pozytywnym skutkiem pozwalają cieszyć się odrestaurowanym dziełem sztuki. Pierwsze z nich polega na działaniach chemicznych. To właśnie one usuwają mikroorganizmy z przedmiotu kultury, a przed to wzmacniają jego strukturę. Z kolei czynności fizyczne polegają na nasycaniu roztworami żywic, w celu nawilżenia lub osuszenia obiektu zabytkowego. Te dwie skuteczne metody pozwalają na efektywnym przedłużeniu życia danego zabytku. Tak wiele za tak niewiele, prawda?

Konserwacja a rekonstrukcja

Konserwacja dzieł sztuki nierzadko łączy się tej z jej rekonstrukcją. Rekonstrukcja to tak naprawdę odtworzenie brakującej części dzieła. Taka praktyka jest dosyć często stosowana, ale tylko wtedy, kiedy w razie interwencji można skutecznie stwierdzić, które elementy zostały zrekonstruowane. Ważne, by owa rekonstrukcja uzupełniała brakującą tkankę w sposób wizualnie estetyczny i wpasowujący się do aktualnych trendów historii i sztuki. Bardzo często rekonstrukcja jest zalecana przez specjalistów przy konserwacji dzieła sztuki. Tylko perfekcyjne odtworzenie pozwoli na zachowanie cech zabytkowego dzieła.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Polskimi Pracowniami Konserwacji Zabytków

Continue Reading
Advertisement

Ciekawe

Cena Bonsai – na co zwrócić uwagę?

Published

on

Bonsai to dziedzina sztuki zajmująca się tworzeniem zminiaturyzowanych odpowiedników drzew. Osoby trudniące się uprawą drzewek Bonsai korzystają z wielu rozmaitych metod formowania roślin, wśród których można znaleźć między innymi odpowiednie przycinanie i przesadzanie.
(więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Najwyższa jakość produktów i usług

Published

on

Najwyższa jakość produktów i usług

Firma od lat świadczy najwyższej jakości usługi, a także zajmuje się dystrybucją wysokiej marki produktów. Wśród najpopularniejszych produktów klienci mogą znaleźć szybkozłączki do form wtryskowych, a wszystkie one sprowadzane są z najlepszych firm z krajów Unii Europejskiej i posiadają najważniejsze normy unijne. (więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Przemysł transportowy i stoczniowy

Published

on

Przemysł transportowy i stoczniowy

Jedną z ważniejszych dziedzin gospodarki krajowej i zagranicznej, jest przemysł transportowy i stoczniowy. W jednym i drugim przemyśle chodzi przede wszystkim o transport, a tutaj jest potrzebny uchwyt transportowy kuty. (więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Biznes

Błąd RSS: WP HTTP Error: cURL error 28: Operation timed out after 10000 milliseconds with 0 bytes received
Sitemap

Trending