Connect with us

Ciekawe

Konstrukcja elementów żelbetowych

Published

on

Konstrukcje żelbetowe, dzięki swoim licznym zaletom, znajdują bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie. Jest to rozwiązanie umożliwiające otrzymywanie niemal dowolnych kształtów i konstrukcji, zarówno niewielkich elementów, jak i wielkich monolitycznych konstrukcji. Jak projektuje się konstrukcje żelbetowe?

Czym są konstrukcje żelbetowe?

Konstrukcja żelbetowa to element strukturalny składający się z betonu wzmocnionego stalowym zbrojeniem. Konstrukcje z żelbetu formuje się poprzez odlanie ich w formach drewnianych, stalowych lub plastikowych. W ten sposób można formować zarówno niewielkie elementy konstrukcyjne, ale i całe monolityczne obiekty. Żelbet umożliwia tworzenie dowolnych form o wysokiej wytrzymałości.

Do zbrojenia betonu stosuje się stalowe wkłady w zróżnicowanych formach, w zależności od przeznaczenia konstrukcji. Mogą to być pręty, liny, kable, struny czy siatki. Stosuje się także konstrukcje ze sztywnym zbrojeniem, czyli posiadające stalowe elementy o dużych przekrojach, stanowiące rdzeń.

Projektowanie konstrukcji żelbetowych

Projektowanie konstrukcji żelbetowych rozpoczyna się od ustalenia ich geometrii. Pod uwagę należy wziąć przestrzeń, jaka została przeznaczona na wzniesienie konstrukcji, oraz wszelkie dane takie jak grubość ścian, stropów czy wymiary słupów.

Następnie oblicza się wszelkie obciążenia mające wpływ na powstający obiekt. Do obciążeń statycznych należą siły takie jak wiatr, deszcze i śniegi, ruch ludzki, urządzenia i maszyny. Następnie z pomocą specjalnych programów komputerowych oblicza się siły wewnętrzne w elementach konstrukcyjnych. Dopiero znając siły wewnętrzne można prawidłowo dobrać wymiary wszystkich elementów konstrukcji oraz ich wewnętrzne zbrojenie. W ich ustalaniu bierze się pod uwagę wytrzymałość materiałów oraz wszelkie odkształcenia.

Do konstrukcji dobiera się stalowe pręty główne o przekrojach 12 mm, 16 mm, 20 mm i tak dalej, aż do 40 mm. Tę ostatnia wartość stosuje się jednak niezwykle rzadko. Następnie ustala się rozmieszczenie prętów rozdzielczych i pomocniczych oraz pręty poprzeczne. Rozmieszczenie prętów w konstrukcji określają odpowiednie normy, które zawsze bierze się pod uwagę.

Pręty do zbrojenia produkowane są w określonych średnicach i długościach, zazwyczaj trzeba więc pręty łączyć w elementach według sprawdzonych metod. Rozmieszczenie prętów stalowych w konstrukcji żelbetowej jest pracą trudną i niezmiernie odpowiedzialną. Na szczęście współcześnie naszą pracę wspomagają specjalistyczne programy komputerowe. Po rozmieszczeniu prętów wykonuje się zestawienia stali zbrojeniowej, które wysyła się do zakładu zbrojarskiego.

Continue Reading
Advertisement

Ciekawe

Dobre przygotowanie do letniego obozu dla młodzieży

Published

on

Odpowiednie przygotowanie do obozu, to podstawa. Nie każda osoba wie, jakie też wymagania pod tym względem stawiać może obóz żeglarski 2023 lub o innej tematyce. W szczególności, jeżeli wcześniej nie brała udziału w takiej formie wyjazdu. Nie trzeba się niczego obawiać – wystarczy tylko kilka wskazówek, aby móc odpowiednio się do tego przygotować. (więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Jak działa Murrelektronik?

Published

on

Nie ulega wątpliwości, że Murrelektronik cieszy się w ostatnim czasie bardzo dużym zainteresowaniem. Można śmiało powiedzieć, że jest to globalny lider decentralizacji, który zajmuje się technologią połączeniową. W tym artykule wyjaśnimy, w jakim obszarze działa przedsiębiorstwo, a także wymienimy przykłady oferowanych produktów.
(więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Nowe wymagania dla jednostek badawczych ISO 17025

Published

on

Wiarygodne i rzetelne laboratorium badawcze ma szansę na to, aby odnieść sukces na rynku, prowadząc rzetelne badania. Norma ISO 17025 ma szansę tylko na to, aby podnieść poziom wiarygodności danej jednostki na zdecydowanie wyższy poziom. Warto zdecydować się na nowy system zarządzania jakością, aby móc czerpać z tego maksimum korzyści. (więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Biznes

Błąd RSS: WP HTTP Error: cURL error 28: Connection timed out after 10000 milliseconds
Sitemap

Trending

http://nederland-oeso.org/sklep-jezdziecki-kompletujemy-stroj-do-jazdy-rekreacyjnej/ http://defendingwisconsin.org/jakie-spodnie-do-jazdy-konnej-kupic/ https://labels2017.org/stroj-dla-jezdzca-bryczesy-damskie-kask-buty/