Connect with us

Biznes

Rola audytu finansowego

Published

on

Audyt finansowy to badanie i sprawdzanie sprawozdania finansowego danej firmy. Zajmuje się tym biegły rewident. Jest to zwykłe i proste badanie i ma na celu wykrycie ewentualnych błędów firmy. Może to uchronić przedsiębiorstwo przed upadkiem lub przed poniesieniem jeszcze większych strat.

Na czym polega audyt finansowy?

Według Wikipedii rewizja finansowa to: „kompleksowe badanie sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta, które powinno dostarczyć podstaw do stwierdzenia, że przedstawia ono rzetelnie i jasno sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy jednostki.” Audyt dokonuje rzetelnej oceny faktycznej sytuacji majątkowej firmy. Rewident stwierdza, czy sprawozdanie finansowe firmy jest zgodne z polityką rachunkowości. Sprawozdanie musi się również zgadzać pod względem prawnym oraz być oparte na księgach rachunkowych firmy. Dodatkowo audyt musi zawierać informacje, czy wszystkie wiadomości w sprawozdaniu zostały przekazane prawidłowo i rzetelnie. Audytowi finansowemu podlegają takie formy jak:
– banki,
– kasy spółdzielcze i oszczędnościowe,
– zakłady ubezpieczeń,
– kasy spółdzielcze kredytowe,
– spółki akcyjne,
– firmy, których działania opierają się na obrocie papierami wartościowymi. Takie sprawozdanie jest obowiązkiem większości firm i spółek.

Zrozumienie potrzeb klienta

Aby audyt był skuteczny to ważne jest przede wszystkim zrozumienie klienta i poznanie branży. „Zaznajomienie się z rzeczywistymi oczekiwaniami klienta oraz poznanie specyfiki danej branży pozwala nie tylko usprawnić cały proces, ale przede wszystkim znacząco wpłynąć na proces powstawania końcowych rekomendacji. W przypadku większości audytów finansowych opinie wydawane na koniec procesu, połączone zazwyczaj z rekomendacjami i poradami dotyczącymi działań możliwych do wdrożenia, są oparte wyłącznie na materiale analizowanym podczas trwania samego audytu.” Audyt finansowy może pomóc uchronić firmę przed upadkiem. Opinie rewidentów mogą się także przyczynić do by uchronić firmę przed jeszcze większymi stratami. Dlatego audytorów nie należy kojarzyć jedynie przez pryzmat tego, że chcą znaleźć błędy i niedociągnięcia w firmie. Ich sprawozdanie może przynieść pozytywne efekty w przyszłości danej firmy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC

Continue Reading
Advertisement

Biznes

Jak uzyskać zwrot podatku za pracę w Niemczech?

Published

on

Praca w Niemczech to na pewno nie lada wyzwanie dla sób wyjeżdżających za granicę. Praca na niemieckiej ziemi to także okazja do poznania w jeszcze lepszy sposób języka naszych sąsiadów. To również doskonałą okazja do tego, aby uzyskać całkiem spore dochody, o których u nas czasem możemy pomarzyć. Pracując jednak za Odrą warto postarać się w odpowiednim o zwrot podatku za pracę w Niemczech.

(więcej…)

Continue Reading

Biznes

Podążanie za modą i wesele pod Warszawą

Published

on

W organizacji ślubów jest teraz wiele modnych i popularnych miejsc, wydarzeń i wszystkiego, co jest ważne. Bardzo dużo osób idzie w kierunku tej nowoczesności i mody i właśnie w taki sposób organizowane jest wesele. Aktualnie sporą popularnością cieszy się wesele pod Warszawą i jest to opcja idealna nawet dla przyjezdnych osób.

(więcej…)

Continue Reading

Biznes

Zwrot podatku z Niemiec– jak odzyskać podatek dochodowy?

Published

on

Jeśli zamierzamy wyemigrować do Niemiec i tam pracować, bądź już pracujemy na terenie Niemiec dobrze byłoby, gdybyśmy wiedzieli, w jaki sposób odzyskać nadpłacony tam podatek. Udowodniono, że za 3 miesiące pracy w Niemczech można liczyć na zwrot podatku z Niemiecw wysokości nawet 900 euro! Jak odzyskać pieniądze? (więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Biznes

Trending