Connect with us

Ciekawe

Na czym polega konserwacja dzieł sztuki ?

Published

on

Konserwacja dzieł sztuki polega na dbaniu o zabytki, zapobieganiu ich niszczenia, ale także usuwanie przyczyn i skutków powstałych już wad. Bardzo często trzeba zmierzyć się ze zniszczeniami sprzed kilkuset lat. Takie czynności może wykonać tylko wykwalifikowany, czuły i wrażliwy na piękno i sztukę- konserwator zabytków. To swego rodzaju lekarz dzieł sztuki. Tylko jego wyjątkowa wiedza i dbałość pozwoli na przedłużenie życia niezwykle ważnych dla historii kraju przedmiotów.

Tajniki konserwacji

Na czym tak naprawdę konserwacja dzieł sztuki i czy jest to pracochłonny proces? Zabieg konserwatorki ma na celu przedłużenie żywota zabytku, więc jest bardzo czasochłonnym i wymagającym zajęciem. Wykonywać go można na dwa sposoby. Jednym z nich jest założenie użycia jak najskromniejszych środków, które mają wpływ na istniejący stan zabytku. Drugie, odmienne założenie mówi, by cały zabieg wykonać tak, by jego skutki był możliwe do usunięcia, bowiem nierzadko zdarza się konieczność przywrócenia stanu zabytku do pierwotnego. To co pozostaje niezmienne to dwa główne działania konserwowania, które z pozytywnym skutkiem pozwalają cieszyć się odrestaurowanym dziełem sztuki. Pierwsze z nich polega na działaniach chemicznych. To właśnie one usuwają mikroorganizmy z przedmiotu kultury, a przed to wzmacniają jego strukturę. Z kolei czynności fizyczne polegają na nasycaniu roztworami żywic, w celu nawilżenia lub osuszenia obiektu zabytkowego. Te dwie skuteczne metody pozwalają na efektywnym przedłużeniu życia danego zabytku. Tak wiele za tak niewiele, prawda?

Konserwacja a rekonstrukcja

Konserwacja dzieł sztuki nierzadko łączy się tej z jej rekonstrukcją. Rekonstrukcja to tak naprawdę odtworzenie brakującej części dzieła. Taka praktyka jest dosyć często stosowana, ale tylko wtedy, kiedy w razie interwencji można skutecznie stwierdzić, które elementy zostały zrekonstruowane. Ważne, by owa rekonstrukcja uzupełniała brakującą tkankę w sposób wizualnie estetyczny i wpasowujący się do aktualnych trendów historii i sztuki. Bardzo często rekonstrukcja jest zalecana przez specjalistów przy konserwacji dzieła sztuki. Tylko perfekcyjne odtworzenie pozwoli na zachowanie cech zabytkowego dzieła.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Polskimi Pracowniami Konserwacji Zabytków

Continue Reading
Advertisement

Ciekawe

Wyjazd busem do Holandii

Published

on

Wyjeżdżasz do Holandii i zastanawiasz się nad tym, czy najlepszym rozwiązaniem w Twojej sytuacji jest zdecydowanie się na samolot? Musisz wiedzieć, że samolot nie jest koniecznością. Niemniej jednak nie oznacza to tego, że wszystkie busy do Holandii są atrakcyjniejszym rozwiązaniem. Kluczowe znaczenie ma przebieg podróży.
(więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Czy warto wysyłać dziecko na półkolonie?

Published

on

Podczas wakacji modnym i tanim rozwiązaniem są półkolonie dla dzieci, organizowane w każdym mieście. Jest to ciekawa forma wypoczynku, która może zastępować letnie obozy i tradycyjne kolonie, a do tego nie wiąże się z koniecznością wyjazdu dziecka. Półkolonie to również ciekawa opcja dla rodziców, którzy w okresie wakacji nie mają z kim zostawić dziecka.
(więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Profesjonalne usługi z zakresu co – packingu

Published

on

Przepakowywanie produktów, to nic innego jak proces, który związany jest z pakowaniem różnych towarów. Z takiej formy usługi można korzystać nie tylko w celu wymiany opakowania na nowe, ale także w przypadku przepakowywania produktów, które są zawarte w opakowaniach zbiorczych.
(więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Biznes

Trending