Connect with us

Ciekawe

Na czym polega konserwacja dzieł sztuki ?

Published

on

Konserwacja dzieł sztuki polega na dbaniu o zabytki, zapobieganiu ich niszczenia, ale także usuwanie przyczyn i skutków powstałych już wad. Bardzo często trzeba zmierzyć się ze zniszczeniami sprzed kilkuset lat. Takie czynności może wykonać tylko wykwalifikowany, czuły i wrażliwy na piękno i sztukę- konserwator zabytków. To swego rodzaju lekarz dzieł sztuki. Tylko jego wyjątkowa wiedza i dbałość pozwoli na przedłużenie życia niezwykle ważnych dla historii kraju przedmiotów.

Tajniki konserwacji

Na czym tak naprawdę konserwacja dzieł sztuki i czy jest to pracochłonny proces? Zabieg konserwatorki ma na celu przedłużenie żywota zabytku, więc jest bardzo czasochłonnym i wymagającym zajęciem. Wykonywać go można na dwa sposoby. Jednym z nich jest założenie użycia jak najskromniejszych środków, które mają wpływ na istniejący stan zabytku. Drugie, odmienne założenie mówi, by cały zabieg wykonać tak, by jego skutki był możliwe do usunięcia, bowiem nierzadko zdarza się konieczność przywrócenia stanu zabytku do pierwotnego. To co pozostaje niezmienne to dwa główne działania konserwowania, które z pozytywnym skutkiem pozwalają cieszyć się odrestaurowanym dziełem sztuki. Pierwsze z nich polega na działaniach chemicznych. To właśnie one usuwają mikroorganizmy z przedmiotu kultury, a przed to wzmacniają jego strukturę. Z kolei czynności fizyczne polegają na nasycaniu roztworami żywic, w celu nawilżenia lub osuszenia obiektu zabytkowego. Te dwie skuteczne metody pozwalają na efektywnym przedłużeniu życia danego zabytku. Tak wiele za tak niewiele, prawda?

Konserwacja a rekonstrukcja

Konserwacja dzieł sztuki nierzadko łączy się tej z jej rekonstrukcją. Rekonstrukcja to tak naprawdę odtworzenie brakującej części dzieła. Taka praktyka jest dosyć często stosowana, ale tylko wtedy, kiedy w razie interwencji można skutecznie stwierdzić, które elementy zostały zrekonstruowane. Ważne, by owa rekonstrukcja uzupełniała brakującą tkankę w sposób wizualnie estetyczny i wpasowujący się do aktualnych trendów historii i sztuki. Bardzo często rekonstrukcja jest zalecana przez specjalistów przy konserwacji dzieła sztuki. Tylko perfekcyjne odtworzenie pozwoli na zachowanie cech zabytkowego dzieła.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Polskimi Pracowniami Konserwacji Zabytków

Continue Reading
Advertisement

Ciekawe

Reklama przygotowana perfekcyjnie

Published

on

Reklama przygotowana perfekcyjnie

Aby prowadzenie firmy zakończyło się sukcesem, koniecznie trzeba zatroszczyć się również o reklamę. Chyba nikogo nie trzeba obecnie przekonywać, że to właśnie reklama jest dźwignią handlu. By jednak spełniła swoją rolę, powinna być wykonana przez fachowców. Zalicza się do nich bez wątpienia agencja Media Essence, która od lat zajmuje się świadczeniem tego rodzaju usług. (więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Komplet ogrodowy z technorattanu

Published

on

Aby urządzić wspaniały ogród czy miejsce wypoczynkowe na tarasie wystarczy wybrać odpowiedni komplet wypoczynkowy ogrodowy – przekonują liczni producenci i architekci przestrzeni. Nie ma w tym zdaniu kłamstwa – obecnie w sklepach internetowych i stacjonarnych producentów znajdziemy wiele interesujących kolekcji mebli ogrodowych, dopasowanych do różnych potrzeb. Wśród nich od lat królują meble technorattanowe – dzisiaj w nowoczesnej, zmienionej odsłonie. Czy taki komplet pozwoli na stworzyć idealne miejsce wypoczynkowe? (więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Jaką odmianę narciarstwa warto uprawiać?

Published

on

Narciarstwo wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu. Jego wybór powinien zależeć od rodzaju uprawnianej formy tego sportu. Narciarstwo biegowe, zjazdowe czy skitourowe to najpopularniejsze jego formy.
(więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Biznes

Trending