Connect with us

Ciekawe

Na czym polega konserwacja dzieł sztuki ?

Published

on

Konserwacja dzieł sztuki polega na dbaniu o zabytki, zapobieganiu ich niszczenia, ale także usuwanie przyczyn i skutków powstałych już wad. Bardzo często trzeba zmierzyć się ze zniszczeniami sprzed kilkuset lat. Takie czynności może wykonać tylko wykwalifikowany, czuły i wrażliwy na piękno i sztukę- konserwator zabytków. To swego rodzaju lekarz dzieł sztuki. Tylko jego wyjątkowa wiedza i dbałość pozwoli na przedłużenie życia niezwykle ważnych dla historii kraju przedmiotów.

Tajniki konserwacji

Na czym tak naprawdę konserwacja dzieł sztuki i czy jest to pracochłonny proces? Zabieg konserwatorki ma na celu przedłużenie żywota zabytku, więc jest bardzo czasochłonnym i wymagającym zajęciem. Wykonywać go można na dwa sposoby. Jednym z nich jest założenie użycia jak najskromniejszych środków, które mają wpływ na istniejący stan zabytku. Drugie, odmienne założenie mówi, by cały zabieg wykonać tak, by jego skutki był możliwe do usunięcia, bowiem nierzadko zdarza się konieczność przywrócenia stanu zabytku do pierwotnego. To co pozostaje niezmienne to dwa główne działania konserwowania, które z pozytywnym skutkiem pozwalają cieszyć się odrestaurowanym dziełem sztuki. Pierwsze z nich polega na działaniach chemicznych. To właśnie one usuwają mikroorganizmy z przedmiotu kultury, a przed to wzmacniają jego strukturę. Z kolei czynności fizyczne polegają na nasycaniu roztworami żywic, w celu nawilżenia lub osuszenia obiektu zabytkowego. Te dwie skuteczne metody pozwalają na efektywnym przedłużeniu życia danego zabytku. Tak wiele za tak niewiele, prawda?

Konserwacja a rekonstrukcja

Konserwacja dzieł sztuki nierzadko łączy się tej z jej rekonstrukcją. Rekonstrukcja to tak naprawdę odtworzenie brakującej części dzieła. Taka praktyka jest dosyć często stosowana, ale tylko wtedy, kiedy w razie interwencji można skutecznie stwierdzić, które elementy zostały zrekonstruowane. Ważne, by owa rekonstrukcja uzupełniała brakującą tkankę w sposób wizualnie estetyczny i wpasowujący się do aktualnych trendów historii i sztuki. Bardzo często rekonstrukcja jest zalecana przez specjalistów przy konserwacji dzieła sztuki. Tylko perfekcyjne odtworzenie pozwoli na zachowanie cech zabytkowego dzieła.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Polskimi Pracowniami Konserwacji Zabytków

Continue Reading
Advertisement

Ciekawe

Pomysł na biznes, czyli jak zacząć produkować cukierki?

Published

on

Na rynku znajdziemy naprawdę sporą liczbę firm i cukierni produkujących słodycze. Świadczy to o tym, że warto założyć cukiernię lub manufakturę czekolady. W związku z dużą konkurencją nie będzie to jednak łatwe, gdyż ludzie mają już swoich faworytów wśród przysmaków. Umiejętności i możliwości produkowania cukierków można wykorzystać w inny sposób.
(więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Obalamy mity na temat materacy

Published

on

Obalamy mity na temat materacy

Duża uwaga, jaką poświęca się dziś higienie snu sprawia, że coraz chętniej odwiedzamy sklep z materacami. Wiele osób przyznaje przy tym, że takie wizyty są wyjątkowo pouczające. Uświadamiają, że do tej pory popełniano poważne błędy uważając zakup materaca za zło konieczne. Podpowiadają też, co zrobić, aby w przyszłości uniknąć problemów ze snem. (więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Ważnym element wyprawki, czyli wózki 3 w jednym

Published

on

Jeśli chodzi o wybór wózka to opcja wózki 3 w jednym jest najczęściej wybieraną. Rodzice decydują się na nią ze względu na wygodę, łatwość użytkowania i cenę, ponieważ za komplet płaci się taniej niż za każdą część osobno. Jest to też wydatek na długie lata, bo dziecko w takim wózku podróżuje bardzo długo. Co można spotkać na rynku i jakie propozycje są warte zainteresowania? Takich informacji można szukać poniżej. (więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Biznes

Trending